Czcionka:

Szkoła Podstawowa w Grabienicach leży w południowo – zachodniej części powiatu konińskiego, na terenie Gminy Rzgów. Istnieje od 1 września 1955 roku, kiedy to  podniesiono jej stopień organizacyjny i powstała pełna szkoła podstawowa.

1 września 2001 roku odbyła się Powiatowo-Gminna Inauguracja Roku Szkolnego w naszej placówce. Brali w niej udział przedstawiciele władz powiatu, gminy, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Od  19 czerwca 2007 roku szkole patronuje znakomity poeta Jan Brzechwa, nazywany „poetą dziecięcej radości”.

Szkołę wyróżnia to, że jest postrzegana w środowisku jako przyjazna i bezpieczna.  W niej nie tylko się uczy, ale i wychowuje. Nauczyciele codziennie starają się, by uczniowie uczyli się cenić i pielęgnować wartości patriotyczne, by szanowali język ojczysty, historię kraju oraz tę, związaną  z najbliższą okolicą. W szkole szczególną uwagę zwracamy na higienę osobistą oraz otoczenia. Uczniowie dbają o porządek i są dumni, że mają taką piękną szkołę. Doceniły to także władze lokalne przyznając nam pierwsze miejsce w kategorii lokalnych instytucji, organizacji i przedsiębiorców w Gminnym Konkursie Utrzymania Czystości i  Porządku w Gminie.

Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w konkursach i zawodach sportowych na szczeblu gminy, powiatu, a nawet ogólnopolskim. Bardzo aktywnie włączają się w organizację  życia szkoły, czyli licznych uroczystości szkolnych i środowiskowych. Podejmują z własnej inicjatywy i uczestniczą w wielu akcjach charytatywnych, np. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszelkie działania szkoły są zawsze chętnie  wspierane przez instytucje działające w środowisku lokalnym i rodziców, którzy w większości są jej absolwentami. To z ich inicjatywy odbył się z okazji 50-lecia szkoły Pierwszy Zjazd Absolwentów.

W naszej placówce ważny jest wszechstronny rozwój uczniów oraz ich wspieranie, dlatego każdy z nich może uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie chętnie biorą udział w wycieczkach przedmiotowych i krajoznawczo-turystycznych, które wzbogacają ich rozwój i wiedzę. Jako jedyni w gminie nasi uczniowie uczestniczą  w projekcie Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan.

Obecnie w szkole mamy 122 uczniów – 90 w klasach I-VI i 32 w oddziałach przedszkolnych. 65 uczniów jest dowożonych z pobliskich miejscowości: Bobrowo, Bożatki, Witnica, Kurów i Modlibogowice. Mamy także w szkole dożywianie, którym objęte jest 66 dzieci, w tym 24 jest finansowanych przez GOPS w Rzgowie.

W szkole jest sukcesywnie prowadzona modernizacja. Dzięki uczestnictwu uczniów naszej placówki  w dwóch edycjach ogólnopolskiego konkursu „Kolorowe boiska…Szkolna Pierwsza Liga” szkoła pozyskała farby, które służą odnawianiu kolejnych pomieszczeń szkolnych i elewacji budynku. Sukcesywnie są także odnawiane stoliki w klasach, zmieniane są blaty.  Czystość i estetyka pomieszczeń oraz najbliższego otoczenia  wskazują na dbałość o powierzone mienie. Bazę szkoły stanowią, oprócz sal lekcyjnych, biblioteka, sala komputerowa,  sala gimnastyczna oraz boisko szkolne.